سوال هفته 2

سوال هفته 2

مدیر سایت
مدیر سایت
آفلاین
0
نوزاد پسر ١٦روزه، حاصل حاملگي ٣٩ هفته با وزن تولد ٣٢٠٠ گرم، كه با زايمان طبيعي از يك مادر ٢٢ ساله G1 ,P1 Ab0 و بدون مسئله خاصي در دوران بارداري متولد شده است، نوزاد از روز سوم تولد بتدريج زرد شده و در روز هفتم تولد بيلي روبين T: 12. وD:2. داشته است كه توصيه به پيگري در روزهاي بعد شده است.
هنگام مراجعه بدليل ظاهر ايكتريك جهت وي آزمايشات زير بطور اورژانس در خواست شده است كه جواب آن به قرار زير است:
Bil. T= 26. D= 14. Hgb= 9. Hct=28

اقداماتي كه شما جهت وي به ترتيب انجام مي دهيد بيان نماييد، لطفا روي هر مورد گزينه ها چه موافق و يا مخالف اظهار نظر فرماييد.
- شروع فتوتراپي
- كنترل مجدد بيلي روبين شش ساعت بعد جهت تصميم گيري در مورد تعويض خون
- در خواست خون براي اصلاح آنمي
- تجويز IVIG
- درخواست آزمايش براي كومبز و Retic
- در خواست آزمايش TORCH
- اسكن هايداي كبد
- ساير اقدامات لازم ...
تشکر ها
پاسخ ها (2)
 • پاسخ پذیرفته شده

  دوشنبه 24 - آذر - 1393 09:32:38 - #لینک دائمی
  0
  با سلام و تشکر
  در روز هفتم بر اساس نمو گرام و ریسک خطر کم (Low Risk Zone) نیازی به فوتوتراپی نبوده و فقط پیگیری در روزهای آینده به همراه توصیه اکید برای کفایت تغذیه با شیر مادر لازم بوده است که تا به درستی انجام شده است.
  در حال حاضر هنگام مراجعه ابتدا Assessment نوزاد ضرورت پیدا می کند که شامل بررسی ظاهر نوزاد ، رنگ پوست، معاینه و لمس کبد، نوع و دفعات و حجم شیر دریافتی، وزن نوزاد و مقایسه با وزن پایه، بررسی سطح هوشیاری و آزمایشات نوزاد و مادر است.
  با توجه به زردی طول کشیده در طول دو هفته پس از تولد، اندازه گیری بیلی روبین توتال و مسقتیم، گروه خونی مادر و نوزاد، CBC ، G6PD، شمارش رتیکولوسیت ها، کومبس مستقیم نوزاد، لام خون محیطی و آلبومین سرم لازم است. با توجه به بالا بودن مقدار بیلی روبین مستقیم، آزمایشات ادرار، کشت ادرار و کشت خون و TORCH مادر هم بایددرخواست شود.
  هنگامی که بیلی روبین مستقیم بالا باشد چند مورد را باید در نظر گرفت: بیماریهای عفونی و سپسیس، بیماریهای متابولیک و آترزی مجاری صفراوی و هپاتیت ایدیدپاتیک نوزادی)
  بنابراین تا آماده شدن جواب آزمایشات نوزاد تحت فوتوتراپی با محافظت چشم ها و ژنیتال و بررسی دهیدراتاسیون و درجه حرارت قرار داده می شود و با توجه به هموگلوبین و هماتوکریت پایین نوزاد بهتر است تقاضای خون نیز داده شود.همچنین لازم است نوزاد از نظر کلستاز بررسی شود.
  در صورت ناسازگاری خونی مادر و نوزاد می توان از IVIG استفاده نمود اما شواهد محکمی برای ان وجود ندارد.
  پس از
  6 ساعت از دریافت فوتوتراپی مجدداً بیلی روبین نوزاد چک می شود. اگر به فوتوتراپی جواب نداده باشد باید تعویض خون را برای نوزاد در نظر بگیریم.اسکن هایدا را هم در صورت شک به آترزی مجاری صفراوی انجام می دهیم که اولیت نیست. و حداقل 5 تا 7 روز نیاز به آمادگی قبلی دارد .
  پاسخ به درستی کمینه شد نمایش
 • پاسخ پذیرفته شده

  مدیر سایت
  مدیر سایت
  آفلاین
  شنبه 06 - دی - 1393 12:18:52 - #لینک دائمی
  0
  با سلام
  هدف از اين سوال توجه به اين نكته است كه موارد هيپربيلي روبينمي غير مستقيم را كه بسيار شايع است، از هيپربيلي روبينمي مستقيم ( كلستاز) افتراق دهيم. چون از نظر نحوه درمان و تست هاي تشخيصي دو مقوله كاملا مجزا است. در مورد اول همانگونه كه همگي مستحضر هستيد درمان با فتوتراپي و در مواردي تعويض خون مي باشد ولي در مورد دوم كه بيمار ما نيز در اين گروه قرار مي گيرد ميزان بيلي روبين غيرمستقيم نسبتا پايين است ( در اين بيمار ١٢ مي باشد). لذا نحوه برخورد ما بر اساس آزمايشات پيشنهادي در جدول صفحه ١٦٦٣ كتاب جديد فاناروف بايد انجام شود. نكته مهم اين است كه با انجام بررسي ها، در اكثر موارد ايكتر كلستاتيك، مي توان به تشخيص رسيد. پس درمان بر اساس تشخيص خواهد بود و تجويز خون ويا IVIG فعلا ضرورت ندارد.
  با تشكر
  پاسخ به درستی کمینه شد نمایش
پاسخ شما