سوال هفته ٣

سوال هفته ٣

مدیر سایت
مدیر سایت
آفلاین
0
سوال هفته ٣

نوزاد پسر با وزن تولد 3850 گرم و حاصل حاملگی 41 هفته که بعلت آغشتگی مایع آمنیوتیک با مکونیوم غلیظ و وقوع برادیکاردی جنینی با سزارین اورژانس از مادر 30 ساله G2,P2,Ab0 و با حاملگی بدون عارضه با آپگار 2 در دقیقه اول متولد شده و در اتاق عمل نیاز به عملیات احیا پیدا کرده است. آپگار دقیقه 5 و 10 به ترتیب 4 و 7 گزارش شده است. بعد از انتقال به NICU و انجام اقدامات و بررسی های اولیه گازهای خون شریانی نشان دهنده هیپوکسمی و اسیدوز متابولیک نسبتاً شدید است. درCBC پلی سیتمی و در CXR نشانه های کاهش عروق ریوی مشهود است. تشخیص های افتراقی و بررسی های لازم را ذکر نمایید.

پاسخ پذیرفته شده

مدیر سایت
مدیر سایت
آفلاین
شنبه 13 - دی - 1393 06:10:52 - #لینک دائمی
0
این مورد در جلسه گروه مطرح و همانگونه از شرح حال بر می آید، نوزاد کاملا ترم و همچنین احتمال Post date شدن برایش مطرح است . با توجه به مشکلات جنینی شامل برادیکاردی، دفع مکونیوم در داخل رحم ، وجود آپگار پایین در زمان تولد و نیاز به احیا در اتاق عمل همگی در کل موید تشخیص احتمالی : هیپوکسیک ایسکمیک آنسفالوپاتی می باشد. البته وجود اسیدوز در خون بند ناف، وجود آپگار 0-3 در بیشتر از دقیقه پنجم، وجود سکل نرولوژیک و در گیری چند ارگان اگر بطور کامل وجود داشته باشد تایید قطعی برای وجود آسیفکسی می باشد. از مهمترین مشکلاتی که برای این بیمار بوجود آمده با توجه به رادیوگرافی قفسه سینه احتمال وجود PPHN بخصوص از نوع ثانویه آن بدنبال هیپوکسی در این نوزاد می باشد. البته نوع اولیه ان نیز مطرح می شود که احتمال کمتری دارد.
اقدامات درمانی شامل اقداماتی است که دردرمان آسیفکسی وPPHN در مورد بیمار باید انجام شود، که علاوه بر اقدامات حمایتی در صورت نیاز تهویه مکانیکی نیز در مورد وی انجام می گردد.
پاسخ به درستی کمینه شد نمایش
پاسخ ها (0)
  • هنوز به این بحث پاسخی داده نشده است
پاسخ شما